Szanowni Państwo
Zapoznanie zarówno młodzieży jak i dorosłych obywateli naszego miasta i regionu z dorobkiem kultury materialnej i niematerialnej naszych ojców staje się we współczesnym świecie, zdominowanym przez tendencje globalizacyjne i unifikację kulturową, sprawą bardzo istotną. Wiedza ta daje poczucie wspólnoty i łączności z dorobkiem naszych przodków. Tradycyjne miejsca, gdzie była ona do tej pory wpajana, czyli np. dom rodzinny przestał odgrywać decydującą rolę. Stało się to pod wpływem negatywnych zjawisk wynikających z rozluźnienia więzi rodzinnych. W tej sytuacji jest oczywiste, że działanie edukacyjne w tym zakresie powinno być wspierane przez szkołę oraz inne instytucje i organizacja – w tym również pozarządowe. Właśnie to przekonanie legło u podstaw powstania naszego Towarzystwa.
Nie mamy zamiaru budować zamku w Radomiu, nie będziemy wpisywać całych dzielnic miasta do rejestru zabytków. Nie będziemy też pisać opasłych dzieł naukowych, te działania zostawiamy innym, bardziej do tego uprawnionym. Chcemy natomiast popularyzować historię i zabytki naszego miasta i regionu. Chcemy pokazywać nasze związki z historią Polski i Europy
(a jest co pokazywać), chcemy edukować i chronić to co jeszcze po naszych przodkach pozostało w mieście i jego bliższej lub dalszej okolicy. Chcemy też współpracować ze wszystkimi, którym ten sposób myślenie i działania jest bliski. Tego rodzaju edukacja regionalna, naszym zdaniem, sprzyja rozwojowi tolerancji i otwartości na inne kultury, rozwija właściwe stosunki społeczne z przedstawicielami innych zbiorowości. Chcemy, by Radomianie, nawet Ci którzy wyjadą z miasta, mogli być dumni z dokonań naszych przodków.
Z poważaniem
Zarząd Towarzystwa